Proslava decijeg rodjendana

Dečiji rođendan ili svadbeno veselje?

06.13.2019

Gde su nestali sendviči sa šunkaricom, rendanim sirom, jajima i po kojim krastavcem? I torta koju su mama ili baka mešale, pekle, mazale i ukrašavale do kasno u noć?

Zamenili su ih remek-dela od fondana, čokoladne fontane, popsi, animatori, poniji i vatrometi.

Stalno negodovanje zbog malih plata i niskog životnog standarda izgleda nije dovoljno da roditelje odvrati od toga da za proslavu dečjeg rođendana u igraonici izdvoje od 36.000 do 72.000 dinara.

Cene zakupa igraonica i keteringa najskuplje su u Beogradu, a deca danas sve češće rođendane slave i na bazenima, u bioskopima ili na salašima. Kad se sve sagleda, nameće se pitanje– šta se promenilo, vreme ili naši kriterijumi, kao i šta nam kao društvu pokazuju skupe proslave dečjih rođendana.

Proslava decijeg rodjendana nekad i sad

Šta kažu psiholozi?

Svako vreme ima svoje trendove. Kako se menja društvo, menjaju se i nepisana pravila šta je poželjno, šta nije, pa tako i načini slavljenja dečjih rođendana.

– Kad su deca u pitanju, tu ne štedimo, a često i preterujemo. Dokaz za to su dečji rođendani čije su se proslave pretvorile u još jedan statusni simbol koji sve više ima veze s pokazivanjem platežne moći roditelja pa su samim tim roditelji bili usmereni na organizaciju rođendana kod kuće. U igraonicama je lakše organizovati slavlje, a uz to one roditeljima pružaju mogućnost i da na miru sede i posvete se gostima, a ko želi takav konfor, mora i da plati – kaže Nikolina Milosavljević, psiholog i savetnik za roditelje.

Proslava rođendana kod kuće, kako kaže, danas nije demode, već je samo roditeljima jednostavnije da izaberu neki drugi prostor za slavlje umesto kuće, koja je naša intimna zona. Umesto u igraonici,rođendani se često slave i u pozorištu ili bioskopu, što najčešće praktikuju školarci.

deciji rodjendanSanja Stanković, sociolog i osnivač centra za razvoj veština „Od ljubavi se raste“, smatra da su se proslave dečjih rođendana pretvorile u još jedan statusni simbol koji ima manje veze s decom, a više s pokazivanjem platežne moći roditelja.

Sendviči sa šarenim salvetama, konfete i muzika više nisu dovoljni jer se dečja soba izmestila kao privatna zona u koju roditelji više ne žele da primaju decu kako se to nekada radilo.

Sada se iznajmljuju prostori poput radionica ili soba u šoping centrima, gde se nude instant paketi zabave koji podsećaju na nemaštovitu ponudu iz restorana brze hrane, koja, iako nije najzdravija opcija, nudi gotovo, brzinsko rešenje.

Izvor: zena.blic.rs